ارزیابی مدارک توسط مؤسسه WES: پرسش، پاسخ و نکات مرتبط

آخرین به روز رسانی در تاریخ 15 دی 1399

نیاز به آپدیت دارد نسخه درفت

با توجه به سوالات مختلف دانشجویان گرامی در خصوص ارزیابی مدارک توسط موسسه WES یا World Education Services، در این قسمت به صورت پرسش و پاسخ مهمترین موارد مرتبط با ارزیابی مدارک توسط این موسسه ارائه شده است.

WES چگونه موسسه ای هست؟

 به طور کلی ممکن هست بعضی از دانشگاه ها موارد مربوط به بررسی مدارکی که برای پذیرش ضروری است (مثل دانشنامه، ریز نمرات و ….) و تغییر فرمت نمره از 0-20 به 0-4 و ….. را به جای اینکه توسط بخش اداری خود انجام دهند، به یک سری موسسات واگذار کنند. یکی از این موسسات WES است که هم در امریکا و هم کانادا فعالیت می کند. اگر دانشگاهی که شما اپلای کردید بخواهد مدارک شما توسط یکی از این موسسات ارزیابی مدارک، بررسی شود، شما باید مدارکی که دانشگاه مقصد از شما درخواست کرده است، مثلا برای موسسه ارزیابی مدرک WES بفرستید. WES بعد از ارزیابی مدارک، نتیجه معتبر بودن یا نبودن و تغییر از فرمت 20 نمره به 4 نمره را انجام داده و نتیجه را برای دانشگاه مقصد شما ارسال می نماید. اگر برای دانشگاه دیگری نیز نیاز به بررسی مدرک داشتید، نیازی نیست برای هر دانشگاه جدید که می خواهید اپلای کنید، یک سری مدارک بفرستید. اطلاعات شما در سایت WES موجود بوده و کافی است با پرداخت هزینه ارسال مجدد، نتیجه ارزیابی را را از طریق این موسسه برای دانشگاهای مقصد بفرستید.

ارزش گذاری یا تایید مدارک تحصیلی دانشگاههای ایران  توسط سایت WES به چه صورت است؟

اگر دانشگاه از شما evaluation مدارک را خواسته باشد، در این حالت باید کارنامه تایید رسمی شده و seal شده را برای  http://www.wes.org/ بفرستید. سازمان WES سازمانی است در New York که مدارک را ارزیابی می نماید. برای ارزیابی مدارک باید این هزینه دلاری رو پرداخت کنید. حدود 15-20 روز طول می کشد تا WES  کارنامه شما را به سیستم 0-4  تبدیل نماید.

بدین منظور بایستی ابتدا در سایت WES ثبت نام کنید. بعد یک reference number به شما تعلق می گیرد که می توانید در سایت از روند پیشرفت کار اطلاع پیدا کنید. یک فرم دیگر هم هست که باید شما و هم دانشگاه شما تکمیل کرده و همراه مدارک ارسال نمایید.

از چه طریق می توانم در سایت ارزیابی مدارک WES حساب ایجاد کنم؟

با مراجعه به لینک https://www.wes.org/apply/createaccount.asp?casid=&loc=onlineapp می توانید پس از ورود اطلاعات شخصی خود، حساب کاربری را ایجاد نمائید.

 از بین موسسات معادل سازی مدارک آیا حتما باید از WES استفاده کنم؟

انتخاب موسسه برای ارزیابی مدارک، به گزینه هایی که دانشگاه ها یا دولت آمریکا یا کانادا به شما معرفی می کند، بستگی دارد. موسسه  WES یکی از معتبرترین موسساتی است که در زمینه ارزشیابی مدارک تحصیلی فعالیت می کند و خدمات آن تقریبا مورد قبول کلیه دانشگاه ها و سازمان ها می باشد.

چه زمان باید مدارکم را برای WES ارسال کنم؟

ابتدا در سایت World Education Services ثبت نام را انجام دهید، نوع پلان درخواستی خود را انتخاب نمایید و مبلغ نهایی فاکتور خود را در  WESپرداخت کنید، مراحل و جزییات انجام مراحل بعدی برای شما ایمیل می شود. توجه داشته باشید ارسال مدارک برای این موسسه، حتما پس از پرداخت و دریافت Reference code باید انجام شود. در کلیه مکاتبات خود با این موسسه، کد رفرنس را نیز عنوان کنید.

آیا می توان توسط WES نمرات و معدل را به دانشگاه ها ارسال کرد؟

بله. ابتدا به سایت http://www.wes.org مراجعه کنید و یک حساب کاربری (account) برای خود درست کنید. سپس نمرات خود را برحسب نمره و تعداد واحد انتخاب کنید. هنگامی که دکمه محاسبه GPA را می زنید باید کارت اعتباری (مستر/ویزا کارت) داشته باشید تا هزینه دلاری را پرداخت کنید و در همان زمان GPA  خود را مشاهده کنید. این بخش برای اطلاع خود شما است. اگر نیاز دارید تا این سایت GPA شما را به دانشگاهی ریپورت نماید، باید مبلغ بیشتری پرداخت کنید. هزینه های WES در دو لینک http://www.wes.org/fees/evaltypes.asp و http://www.wes.org/fees/schedule.asp قابل دسترسی می باشد.

ارسال ریز نمرات از طریق سایت wes.org چگونه است؟

از طریق لینک http://www.wes.org/students/index.asp ریز نمرات را برای این سایت ارسال کنید. در این حالت WES نمرات شما را ارزیابی کرده  و ارزیابی خود را همراه با ریز نمرات شما برای دانشگاه هایی که می خواهید ارسال می کنند.

هزینه های ارزیابی مدارک و ارسال ریز نمرات از طریق سایت wes.org چقدر هست؟

هزینه های ازیابی مدارک و ارسال ریز نمرات از طریق موسسه  WES در دو لینک http://www.wes.org/fees/evaltypes.asp و http://www.wes.org/fees/schedule.asp قابل دسترسی می باشد.

نحوه پرداخت هزینه در سایت WES چگونه است؟

برای آشنایی با نحوه پرداخت هزینه در سایت WES آمریکا و کانادا می توانید به وبسایت مربوطه مراجعه نمایید.

آیا نمونه ای از مدرک ارزیابی شده در سایت WES قرار دارد؟

بله به منظور مشاهده یک نمونه مدرک ازیابی شده (Sample Evaluation) به لینک http://www.wes.org/application/sample.asp?show=crscrs مراجعه نمایید.

مدارکی که سایت WES برای ارزیابی نیاز دارد چیست؟

با توجه به نوع کشور مدارک ممکن است متفاوت باشد. به منظور مشاهده مدارک مورد نیاز به لینک http://www.wes.org/required/index.asp مراجعه کرده و کشور Iran را انتخاب نمایید. در این حالت مراحل به شما نشان داده خواهد شد.

پرداخت هزینه در سایت WES چگونه است؟

پس از ثبت نام و ایجاد حساب کاربری در این وبسایت، اطلاعات خود را وارد و پلان مورد نظرتان را انتخاب نمائید. در این حالت یک فاکتور جهت پرداخت خواهید داشت. نوع ارز قابل پرداخت در این سایت یا دلار آمریکا یا دلار کانادا است که بستگی به نوع خدمات مورد درخواست شما دارد. پرداخت هزینه از طریق کارت های اعتباری قابل انجام است. بنابراین شما می توانید درخواست صدور ویزا / مستر کارت نموده و شخصا پرداخت را انجام دهید و یا پرداخت خود را به موسسه ………. بسپارید. برای این کار، می توانید با ارسال مشخصات ورود به اکانت  WESخود در فرم ثبت سفارش سایت ……، سفارش خود را به صورت ریالی پرداخت نمائید.

نحوه محاسبه معدل در WES از 4 چطور هست؟

به طور کلی اکثر دانشگاه ها برای پذیرش یک حداقل معدل رو در نظر می گیرند که اگر معدل دانشجو از آن مقدار کمتر باشد اصلا پرونده دانشجو مورد بررسی قرار نمی گیرد.

از آنجایی که معدل در کشور ما بر مبنای 20 و در برخی کشورها بر مبنای 4 می باشد، تبدیل این معدل ها به یکدیگر قابل تامل خواهد بود.

“سرویس آموزش جهانی (WES )” استانداردی تهیه کرده است که می تواند تمام معدلهای موجود در سرتاسر دنیا با سیستم های آموزشی مختلف را به یک سیستم معدل یکسان معادل کرده تا با استفاده از آن دانشجویان کشورهای مختلف بتوانند واجد شرایط بودن یا نبودن خود را برای تحصیل در دانشگاههای مختلف در کشورهای مختلف تشخیص دهند.

سیستم WES  به صورت است که نمره بین 16-20 را معادل 4، بین 14-15.99 را معادل 3، بین 12تا 13.99 را معادل 2، 10-11.99 را معادل 1 و زیر ده را معادل صفر در نظر می گیرد. سپس بین نمرات جدید برای هر درس، میانگین وزن دار محاسبه می کنند.

اگر شما در پاس کردن 140 واحد کارشناسی درسی زیر 16 نداشته باشید محاسبات راحت بود و معدل شما 4 از 4 خواهد شد.

حال اگر شما در 140 واحد دانشگاهی 138 واحد بیست گرفته باشید و دو واحد دیگر نمره 14، در این حالت معدل شما 4 از 4 نخواهد شد، چون نمره زیر 16 دارید. در این صورت به نمره 16 شما عدد 3 تعلق می گیرد.

اگر شما همه 140 واحد را نمره 17 گرفته باشید، در سیستم ایران معدل شما 17 محاسبه خواهد شد، اما در سیستم WES معدل شما 4 از 4 محاسبه می گردد. این بدان علت است که همه نمرات شما بالای 16 هست.

به عنوان مثال فرض کنید که چهار درس با نمره های 10 ، 15، 17 و 20 با ضریب واحد 3، 2، 2و 3 (مجموعا 10 واحد) داشته اید. برای محاسبه معدل داریم. در مورد این مثال محاسبه نمرات از 4 به ترتیب 1، 3، 4 و 4 می شود.

برای معدل داریم:

10/(4*3+4*2+3*2+1*3) مساوی میشه با 9/2

بنابراین معدل شد 9/2

برای دروس افتاده فرض کنید شما 140 واحد در طول کارشناسی پاس می کنید. اگر یک درس را چند بار افتاده باشید و یا مثلا دوبار یا سه بار درس را اخذ کرده و نهایتا پاس کرده باشید، لازم نیست دروس افتاده در معدل حساب شوند. در این حالت نمره این دروس از اسکیل 4 صفر حساب شده و در جمع نمرات نمی آید. در جمع واحد ها هم نیازی نیست محسابه شود.

حال فرض کنید شما یک درس سه واحدی را چهار بار افتاده باشید و بار پنجم پاس کرده اید. بخاطر چهار بار افتادن کل واحدهایی که شما اخذ کردید معادل 140+12 خواهد بود.   

بنابراین 12 واحد افتاده را کنار گذاشته و در محاسبات خود وارد نکنید. در حقیقت  نهایتا درسی که پاس شده است جز مجوع واحدها و در محاسبات در نظر گرفته می شود.  

اگر شما از سایت WES (wes_online) به صورت آنلاین میانگین را محاسبه کردید، چون نسخه آنلاین توسط سیستم انجام شده و سیستم متوجه اینکه که شما درسی را که افتادید و دوباره همان درس را پاس کردید نخواهد شد و این نکته را در نظر نخواهد گرفت. این امر باعث کمتر شدن معدل شما خواهد شد.

طبق تجربیات دوستان که به صورت رسمی از wes تقاضای کارنامه از چهار و تبدیل معدل داده اند، این نکته فوق اعلام شده بود و خطایی که در نسخه آنلاین رخ می دهد به صورت دستی توسط موسسه WES برطرف خواهد شد.  

آیا حتما باید نسخه های ریزنمرات و اصل مدرک را کاغذی بفرستیم و حتما باید از طرف دانشگاه باشد؟

بله. ترجمه مدرک لیسانس و … را باید در پاکت دانشگاه گذاشته و مهر و موم شده پست کنید. وقتی در سایت WES مراحل آنلاین تمام شد، شما یک رفرنس نامبر خواهید داشت. رفرنس نامبر را باید روی پاکت مدارک بنویسید و سپس پست کنید. با توجه به محل مهاجرت (کانادا و یا آمریکا) سایت مناسب را جهت بررسی مدارک انتخاب نمایید.
WES آمریکا: http://www.wes.org/
WES کانادا: http://www.wes.org/ca/index.asp

برای پست مدارک به WES  از چه آدرسی استفاده کنم؟

اگر با پست های خصوصی مثل کاراپست (http://www.karapost.com) ارسال می کنید باید به آدرسی که تحت عنوان By Courierدر سایت WES  (http://wes.org/required/index.asp?lctryid=79) آورده شده، بفرستید. اگر تصمیم دارید با پست معمولی مدارک رو ارسال کنید، باید به آدرسی که با عنوان By Postal Mailدر سایت  WES (http://wes.org/required/index.asp?lctryid=79) آمده مدارک خود را ارسال کنید.

دقت کنید که رفرنس نامبر رو روی پاکت نامه نوشته باشید (Include Your WES Reference number on all envelopes and documents delivered to WES.)

اگر الان برای ارزیابی مدارک از سرویس WES استفاده کنم و مدارک ارزیابی شده برای دانشگاه A فرستاده شود و دوباره دو ماه بعد بخواهم نمرات را برای دانشگاه B ارسال کنم، روال کار WES چگونه هست؟

برای ارسال مجدد نمرات توسط WES به یک دانشگاه دیگر باید در صفحه اصلی، در قسمت Order Duplicate Reports  (http://www.wes.org/apply/xcopy.asp) شما می توانید درخواست ارسال یک نسخه جدید به دانشگاه  B  بدهید که … دلار هزینه کپی بوده و با توجه به نحوه تحویل می توانید سرویسی با مبلغ بین 5 تا 30 انتخاب کنید.

اگر درسی را در یک ترم افتاده باشیم، آیا WES درس افتاده را در معدل گیری حساب می کند؟

اگر درسی رو افتاده باشید و در ترم های بعدی آن درس را پاس کرده باشید، هر 2 نمره در ارزیابی شما گنجانده می شود، ولی فقط آخرین (بالاترین) نمره که با آن درس رو پاس کردید توسط WES در معدل گیری کل GPA محاسبه می شود. به عنوان مثال اگر یک درس را 2 بار افتاده باشید هر 2 نمره در ارزیابی WES خواهد بود، ولی آخرین نمره که با آن درس رو پاس کردید، در معدل محاسبه خواهد شد. برای اطمینان از این امر به لینک  http://www.wes.org/appstatus/EvalReport.aspx مراجعه نمایید و بخش “F” indicates a course that was failed initially, but…. را مطالعه نمایید.

علت  ارزیابی مدارک تحصیلی چیست؟ چرا باید این هزینه را پرداخت کنم؟

تایید مدارک تحصیلی از جمله موارد مهم در دریافت ویزای تحصیلی، کاری یا مهاجرت است و با توجه به نوع ویزا یا دانشگاهی که از طریق آن اپلای می کنید، باید موسسه مناسب خود را انتخاب کنید و از آن طریق اقدام به تایید و معادلسازی مدارک تحصیلی خود نمایید.

از میان گزینه های Course-by-Course  و Document-by-Document  برای ارزیابی مدارک، کدام گزینه مناسب تر است؟

معمولا جایی که مدارک را به درخواست آنها معادلسازی می کنید، نوع پلان را برای شما مشخص می کنند. همانطور که در وبسایت WES نیز ذکر شده است، اگر برای اخذ ویزای تحصیلی اقدام می کنید، گزینه Course-by-Course – with GPA & course-levels  را انتخاب نمایید و اگر برای مهاجرت یا کار اقدام می کنید از گزینه  Document-by-Document Evaluation  استفاده نمایید. هزینه های خدمات آمریکا در لینک http://www.wes.org/fees/schedule.asp  و هزینه خدمات کانادا http://www.wes.org/ca/fees/schedule.asp  در دسترس هستند.

چه مدارکی باید برای ارزشیابی مدارک تحصیلی به WES ارسال کرد؟

با توجه به تفاوت سیستم آموزشی کشورهای مختلف، با مراجعه به لینک http://www.wes.org/required/index.asp  و انتخاب نام کشور خود که مدرک تحصیلی خود را اخذ نموده اید، مدارک مورد نیاز را مشاهده نموده و پس از پرداخت هزینه در این سایت، اقدام به آماده سازی آنها نمایید.

آیا ریز نمرات را می توانم شخصا ارسال کنم؟ آیا اصل مدارک را باید برای WES ارسال کنم؟

در صفحه مدارک مورد نیاز (http://www.wes.org/required/index.asp)، روش ارسال هر کدام از مدارک مشخص شده است، در مورد مدرک دانشگاهی، کافی است فتوکپی ترجمه رسمی واضح و بدون خط خوردگی مدرک خود را ارسال کنید و نباید اصل مدرک را ارسال کنید. چون به شما برگشت داده نمی شوند، ضمن اینکه در این سایت عنوان شده است که کپی مدرک مورد قبول است.

برای ریز نمرات، حتما باید از سوی موسسه صادر کننده مدرک شما، به صورت مهر و موم شده ارسال گردد. در صورتی که پاکت باز شده باشد یا توسط خود شما ارسال گردد مورد قبول WES واقع نمی شود. برای دریافت ریز نمرات، باید این فرم (www.wes.org/required/International_Transcript_Request.pdf) رو دانلود و پرینت کنید، بخش بالایی فرم را خود شما باید پر کنید و بخش پایینی را دانشگاه. سپس بایستی به همراه ریز نمرات در پاکت دانشگاه قرار گرفته و مهر و موم شود. برای انجام این مراحل و کسب راهنمایی، به بخش امور بین الملل دانشگاه خود مراجعه کنید. همچنین در صورتی که دانشگاه شما قبول نمی کنند که بسته را ارسال نمایند، می توانید پس از دریافت بسته مهر و موم شده، شخصا اقدام به ارسال کنید. دقت نمایید که حتما مشخصات و آدرس دانشگاه را به عنوان فرستنده وارد کنید.

برای تایید مدرک دکترا نیز، مانند ریز نمرات، باید ابتدا این فرم را دانلود و بخش بالا رو شخصا و بخش پایینی را دانشگاه شما پر نماید، سپس به صورت مهر و موم شده از طرف دانشگاه برای  WES ارسال کنید.

واحد دانشگاه آزاد را در کدام بخش و چگونه باید وارد کرد؟

در جایی که باید نام دانشگاه محل تحصیل خود را وارد کنید، نام دانشگاه آزاد را بنویسید ( Islamic Azad University ) برای واحد دانشگاه می توانید از Branch استفاده کنید که معمولا توسط مسئول مربوط در بخش بین الملل دانشگاه آزاد نوشته می شود.

ارزیابی توسط WES معمولا چقدر طول می کشد؟

از زمانی که مدارک شما به طور کامل توسط  WES شد و شما در پروفایل خود، قسمت Order details توانستید تیک سبز رنگ را در کنار تمام مدارک ببینید، مطابق مواردی که در لینک  http://www.wes.org/fees/schedule.asp گفته شده است، 7 روز کاری زمان نیاز هست تا WES مدارک را بررسی کنند؛ گزینه دیگری نیز برای ارزیابی 3 روزه وجود دارد که هزینه اضافه بیشتری دارد.

آیا بخش محاسبه معدل در سایت WES معتبر و قابل استفاده برای دانشگاه هست؟

بخشی که در سایت  WES برای محاسبه معدل وجود دارد، فقط برای اطلاع شماست و نمی توانید آن را برای دانشگاه ها و سازمان ها مورد استناد قرار دهید. اگر از خدمات معادلسازی  WES استفاده کنید، می توانید درخواست دهید تا مدارک و نمرات معادلسازی شده، به دانشگاه ها و سازمان های مورد نظر شما ارسال شود.

برای مکاتبه با WES از چه طریقی اقدام کنم؟

ابتدا یک اکانت در سایت  WES باز کنید. سپس در قسمت help داخل اکانت در بخش می توانید سوال یا درخواست خود را در آنجا تایپ کرده و در بخش دیگر آدرس ایمیل خود را وارد نمایید. کارشناس های سایت جواب را مستقیم به ایمیل شما ارسال خواهند کرد. معمولا 1 تا 2 روز پاسخ را دریافت خواهید نمود. همچنین می توانید برای ارتباط با موسسه ارزیابی و معادل سازی مدارک WES به لینک http://help.wes.org/?Site=US مراجعه نمائید.

سایت های مختلفی که برای ارزیابی مدارک وجود دارند، معرفی نمایید؟

سایت های مختلف که مورد تایید اکثر دانشگاه ها هستند در لینک http://www.naces.org/members.html قابل دسترسی است. نکته مهم این است که حتما ارزیابی و ارزشیابی مدارک خود را به سایتی بدهید که مورد تائید دانشگاه مقصد باشد. در این لیست موسسات ارزیابی مدرک مختلفی وجود دارند که ممکن است مورد تائید دانشگاه مقصد شما نباشند. بنابراین حتما حتما موسسات ارزیابی مورد تائید را از دانشگاه خود بپرسید.

لینک فرمی که باید توسط قسمت بین الملل دانشگاه تکمیل و برای موسسه WES ارسال شود، کجاست؟

WES یک فرم (www.wes.org/required/International_Transcript_Request.pdf) دارد که به عنوان Academic records request form  است. این فرم دارای دو بخش است. قسمت بالای فرم باید توسط شما تکمیل شود و قسمت پایین فرم توسط قسمت بین الملل دانشگاه تکمیل خواهد شد. این فرم در کنار مدارک مهر و موم شده (سیل شده) در پاکت ارسال قرار می گیرد. اگر دانشگاه محل تحصیل ارشد و کارشناسی شما متفاوت باشد، با توجه به مختلف بودن دانشگاه ها، در هر دانشگاه باید یک بار این کار را انجام دهید:
-مدارک دوره کارشناشی+ ریز نمرات + یک فرم Academic records request form امضا شده و مهر شده توسط دانشگاه دوره کارشناسی در یک پاکت.
-مدارک دوره کارشناشی ارشد + ریز نمرات + یک فرم Academic records request form امضا شده و مهر شده توسط دانشگاه دوره ارشد در یک پاکت.

حتما روی هر دوی پاکت رفرنس نامبری که از  WES گرفتید را نوشته و با پست DHL برای WES ارسال کنید.

منظور از جمله The applicant must arrange for transcripts to be sent directly to WES by the Ministry of Education in sealed envelope در سایت WES چیست؟ یعنی حتما باید وزرات علوم یا دانشگاه باید مدارک را ارسال کنند؟

نیازی به ارسال مدرک توسط دانشگاه نیست. مدارک را به دانشگاه برده و طبق روشی که WES اشاره کرده است، مهر و امضا کنید، فرم مخصوص WES (www.wes.org/required/International_Transcript_Request.pdf) را هم تکمیل کرده و پس از مهر و امضا توسط دانشگاه، داخل پاکت قرار داده و پست نمایید. فقط مهر برجسته دانشگاه را فراموش نکنید.

فرم Academic Records Request که دانشگاه باید برای WES مهر کند شامل چه بخش هایی هست؟

–  قسمت بالا که مربوط به شماست (دانشجو) بایستی تایپ شود، بخش پایین مربوط به مسئول دانشگاه که باید به صورت دستی تکمیل شود.
– در قسمت date attended باید تاریخ شروع و پایان تحصیل را بنویسید.
– در قسمت year of award مهم نیست، می توانید خالی بگذارید.
– در آخر بهتر است دانشگاه در فرم مهر انگلیسی بزنید. دقت کنید مهر برجسته فراموش نشود!

آیا برای مهر و موم کردن مدارک تحصیلی WES  دستورالعمل خاصی دارد؟

به منظور مشاهده یک نمونه مدرک مهر و موم شده به لینک http://help.wes.org/Credential-Evaluation/Document-Requirements/52541281/How-do-I-send-academic-transcripts-to-WES.htm مراجعه نمائید.

پس از ارسال مدارک به WES چگونه از مورد تائید / عدم مورد تائید قرار گرفتن مدارکم مطمن شوم؟

با مراجعه به حسای کاربری خود در سایت WES می توانید مطابق تصویر زیر از تائید / عدم تائید مدارک خود اطمینان حاصل نمائید.

امتیاز شما به این مطلب؟ (از راست به چپ)
علی
دانشجوی رشته برق علاقمند به وبلاگ‌نویسی و نوشتن وقایع روزمره برای فرار از روز-مرگی!