هزینه‌های اپلای برای دانشگاه‌های آمریکا و کانادا

آخرین به روز رسانی در تاریخ 18 دی 1399

هزینه‌های مربوط به اپلای برای دانشگاه‌ها و کشورهای مختلف، متفاوت می‌باشد. همچنین بر اساس نیازهای خاص هر متقاضی از جمله نیاز به شرکت در دوره‌های آموزشی یا آزمایشی زبان، تعداد فرم‌های اپلیکیشن ارسالی، سفارت انتخابی و کیفیت پرواز و سفر برای ویزا و پرواز به کشور مقصد، این هزینه‌ها می‌توانند خیلی متغیر باشند. اما در ادامه سعی می‌کنم هزینه‌های اصلی اپلای را با تمرکز بر دانشگاه‌های آمریکا معرفی و به حدودی از آن‌ها اشاره کنم.

توجه ۱: این هزینه‌ها مربوط به اپلای برای رشته‌های مهندسی و فنی در دانشگاه‌های آمریکا می‌باشد اما بعضی از آن‌ها برای سایر متقاضیان نیز قابل استفاده می‌باشد.

توجه ۲: با توجه به تغییرات مداوم نرخ دلار، این هزینه‌ها تقریبی هستند و این پست قابل به‌روزرسانی همگام با سرعت تغییرات نرخ دلار نیست. لذا، جهت کسب اطلاعات دقیق‌تر و به‌روزتر، می‌توانید به وب‌سایت‌ها و منابع مربوطه و یا گروه تلگرامی ما مراجعه نمایید.

توجه ۳: مجموع هزینه‌ها با فرض ارسال ۵ اپلیکیشن محاسبه شده است.

توجه ۴: تبدیل قیمت‌ها از ریال به دلار براساس نرخ فعلی دلار (تقریبا ۲۶۰۰۰ تومان در زمان نوشتن این متن) و رند شده‌اند. ضمن این که در صورت استفاده از خدمات مؤسسات پرداخت ارزی، کارمزد پرداخت نیز به این مبالغ افزوده می‌گردد.

توجه ۵: با توجه به این که مدتی از زمان اپلای خودم می‌گذره و این هزینه‌ها نسبت به اون موقع خیلی متفاوته و زیاد شده، لطفا اگه هر هزینه‌ای جا افتاده یا تخمین درستی ازش اعلام نشده، حتما زیر همین پست یا داخل کانال تلگرام برامون کامنت بذارین تا اصلاح/تکمیلش کنیم.

توجه ۶: این پست موقتی بوده و به مرور زمان، آپدیت، کامل‌تر و دقیق‌تر خواهد شد.


۱- آزمون‌های زبان

بسته به این که چه آزمون(های) زبانی را باید شرکت کنید، این هزینه متغیر خواهد بود. برای بیشتر دانشگاه‌ها، یکی از دو آزمون آیلتس و تافل لازم است. برای خیلی از دانشگاه‌های آمریکا و بعضی از دانشگاه‌های کانادا نیز آزمون GRE نیاز است.

۱-۱- آزمون آیلتس (IELTS)

این هزینه شامل هزینه‌ی خود آزمون و هزینه‌ی ارسال رسمی نمرات شما به دانشگاه مورد نظر می‌باشد.

۱-۱-۱- هزینه‌ی ثبت‌نام آزمون آیلتس

۶,۱۵۱,۰۴۰ تومان (۲۴۰ دلار)

۲-۱-۱- هزینه‌ی ریپورت نمره‌های آزمون آیلتس
 • ۹۰ هزار تومان برای صدور هر ریپورت (صدور حداکثر ۵ ریپورت و تنها در بازه‌ی زمانی یک‌ماهه بعد از آزمون، رایگان می‌باشد)
 • هزینه‌ی ارسال پستی (مورد ۶، پایین)

مجموع هزینه برای ۵ اپلیکیشن بدون درنظرگرفتن هزینه‌ی پست و بدون استفاده از ریپورت‌های رایگان: ۶,۵۰۱,۰۴۰ تومان (معادل ۲۶۰ دلار)

۲-۱- آزمون تافل (TOEFL)

این هزینه شامل هزینه‌ی خود آزمون و هزینه‌ی ارسال رسمی نمرات شما به دانشگاه مورد نظر می‌باشد.

۱-۲-۱- هزینه‌ی ثبت‌نام آزمون تافل

۲۴۵ دلار

۲-۲-۱- هزینه‌ی ریپورت نمره‌های آزمون تافل

۲۰ دلار به ازای هر دانشگاه (تا قبل از ساعت ۱۰ شب قبل از آزمون می‌توانید ۴ دانشگاه را ثبت کنید تا ریپورت شما به صورت رایگان برای آن‌ها ارسال گردد.)

مجموع هزینه برای ۵ اپلیکیشن و بدون استفاده از ۴ ریپورت رایگان: ۳۴۵ دلار

۳-۱- آزمون جی‌آرای (GRE)

این هزینه شامل هزینه‌ی خود آزمون و هزینه‌ی ارسال رسمی نمرات شما به دانشگاه مورد نظر می‌باشد.

۱-۳-۱- هزینه‌ی ثبت‌نام آزمون جی‌آرای

۲۰۵ دلار

۲-۳-۱- هزینه‌ی ریپورت نمره‌های آزمون جی‌آرای

۲۷ دلار به ازای هر دانشگاه (بلافاصله بعد از آزمون می‌توانید ۴ دانشگاه را ثبت کنید تا ریپورت شما به صورت رایگان برای آن‌ها ارسال گردد.)

مجموع هزینه برای ۵ اپلیکیشن و بدون استفاده از ۴ ریپورت رایگان و بدون درنظرگیری لیست دانشگاه‌های بدون جی‌آرای: ۳۵۰ دلار

۲- اپلیکیشن‌فی

برای هر دانشگاه معمولا بین ۸۰ و ۱۰۰ دلار باشد. اما به طور متوسط می‌توان برای هر دانشگاه معادل ۹۰ دلار در نظر گرفت.

مجموع هزینه برای ۵ اپلیکیشن و بدون درنظرگیری لیست دانشگاه‌های بدون اپلیکیشن‌فی: ۴۵۰ دلار

۳- آزادسازی مدرک

براساس سال ورودی، مقطع و رشته‌ی شما و مطابق با این جدول محاسبه خواهد شد. جدول هزینه‌ی لغو تعهد آموزش رایگان از سال ۱۳۹۲ به‌روز نشده است و این هزینه برای ورودی‌های ۹۲ به بعد، به ازای هر نیم‌سال، یکسان خواهد بود. در نظر داشته باشید که این مبالغ برای دانشجویانی می‌باشد که از سهمیه‌ی منطقه‌ی ۱ استفاده کرده‌اند. برای دانشجویان ورودی با سهمیه‌ی مناطق ۲ و ۳، تمام هزینه‌ها دوبرابر خواهد بود.

۱-۳- هزینه آزادسازی مدرک کارشناسی

برای دانشجوی کارشناسی رشته‌های مهندسی ورودی سال ۱۳۹۲ به بعد، بسته به تعداد نیم‌سال‌ها و مرخصی‌ها، این هزینه مبلغی در حدود ۹ تا ۱۲ میلیون تومان (۴۵۰-۳۵۰ دلار) خواهد بود.

۲-۳- هزینه آزادسازی مدرک ارشد

برای دانشجوی کارشناسی ارشد رشته‌های مهندسی ورودی سال ۱۳۹۲ به بعد، بسته به تعداد نیم‌سال‌ها و مرخصی‌ها، این هزینه مبلغی در حدود ۱۰ میلیون تومان (۳۸۵ دلار) خواهد بود.

۴- وثیقه‌ی نظام وظیفه

اگر پسر هستید و معافیت ندارید، برای دریافت معافیت تحصیلی و مجوز خروج لازم است ۴۰ میلیون تومان (۱۵۴۰ دلار) به عنوان وثیقه نزد یک بانک به انتخاب خودتان به ضمانت بگذارید و این مبلغ تا زمان بازگشت شما (در صورتی که قبل از پایان مهلت مجاز بازگردید) قابل برداشت نخواهد بود. اما تحت شرایطی که سعی خواهیم کرد در آینده در مطلبی جداگانه توضیح بدهیم، به وثیقه‌ی شما سود بانکی تعلق خواهد گرفت که به صورت ماهانه قابل برداشت می‌باشد.

۵- ترجمه مدارک

بسته به دانشگاه مبدأ (ایران) و مقصد (خارج ایران)، ممکن لازم باشد بعضی مدارک را ترجمه کنید.
هزینه‌ی ترجمه بسته به نوع مدرک شما متفاوت است و مثلا برای ترجمه‌ی مدرک تحصیلی و تأیید رسمی وزارت علوم، هزینه‌ی آن حدود ۱.۵ میلیون تومان (۵۸ دلار) خواهد بود.

۶- پست و ارسال مدارک

بسته به این که از چه پستی استفاده کنید و دانشگاه شما با پست خاصی قراردادی داشته باشد یا خیر که به دانشجویان تخفیف دهد، هزینه‌ی پست و ارسال مدارک به ازای هر دانشگاه چیزی در حدود ۱ میلیون تومان (۳۹ دلار) خواهد بود. البته برای خیلی از دانشگاه‌ها می‌توانید با دپارتمان مربوطه صحبت کنید تا فقط در صورت دریافت پذیرش، مدرک اصلی را برایشان پست کنید و برای اپلیکیشن فقط نسخه‌ی الکترونیکی را آپلود نمایید.

۷- ویزا، مصاحبه و بایومتریک

 • هزینه‌های ویزای آمریکا: ۱۶۰ دلار MRV Fee و ۳۵۰ دلار SEVIS Fee (مجموعا ۵۱۰ دلار)
 • هزینه‌های ویزای کانادا: ۱۵۰ دلار Study Permit و ۸۵ دلار Biometric (مجموعا ۲۳۵ دلار)

۸- هزینه سفر به خارج کشور برای ویزا

این هزینه‌ها که شامل بلیط هواپیما، هتل و اقامت برای چند روز و انجام مصاحبه یا بایومتریک و مخصوص کشور‌هایی همچون آمریکا و کانادا می‌باشد که در داخل کشور سفارتی ندارند. هزینه‌های زیر کاملا تقریبی هستند و مخصوصا در شرایط فعلی و با توجه به محدودیت‌ها و قوانین مربوط به قرنطینه و محدودیت‌های پرواز، احتمالا خیلی بیشتر خواهند بود! اما صرفا برای این که دیدی نسبت به این هزینه‌ها داشته باشید، این هزینه‌ها به طور عمده، و به طور خاص برای رفتن به سفارت آمریکا در دبی، شامل موارد زیر خواهد بود:

 • بلیط هواپیما (رفت و برگشت): ۱۳ میلیون (۵۰۰ دلار)
 • ویزای دبی: ۳۳۰ درهم (۹۰ دلار)
 • هتل: شبی ۱۰۰ درهم (۲۷ دلار)
 • خوراک و غذا: روزی ۴۰-۳۰ درهم (۱۰ دلار)
 • تاکسی و حمل و نقل: ۵۰ درهم برای یک هفته (۱۴ دلار)

البته هزینه‌هایی مثل:
غذا، در صورتی که مواد غذایی از ایران ببرید،
و هتل، در صورتی که به صورت مشترک بگیرید،
قابل کاهش هستند.

مجموع تقریبی هزینه‌ها برای سفر به دبی و ۴ شب اقامت: ۱۰۰۰ دلار

۹- پیکاپ ویزا

در صورتی که برای دریافت ویزا از کشور خارج شده باشید، اما ویزای شما وارد کلیرنس شده و نیاز به پردازش بیشتری (از چند روز تا چند ماه) داشته باشد، به‌صرفه‌تر است به جای خروج مجدد و پرداخت دوباره‌ی تمام هزینه‌های سفر، از شرکت‌های پیک‌آپ ویزا کمک بگیرید. هزینه‌ی پیک‌آپ ویزا از حدود ۲۰ تا ۱۰۰ دلار متغیر خواهد بود.

۱۰- بلیط هواپیما

بسته به کشور مقصد، ایرلاین، خدمات اضافه و زمان تهیه‌ی بلیط (چند ماه زودتر) خیلی متفاوت خواهد بود. اما به طور متوسط می‌توانید معادل ۱۵۰۰ دلار برای آمریکا و کانادا در نظر بگیرید.

۱۱- عوارض خروج از کشور

برای اولین سفر، برای دانشجوها رایگان خواهد بود. در غیر این صورت، برای اولین سفر غیرزیارتی، ۲۶۴ هزار تومان می‌باشد.

۱۲- هزینه اولین ماه برای زندگی در آمریکا

برای اولین ماه زندگی در آمریکا، هزینه‌هایی که خواهید داشت بسته به ایالت و شهر (شهر خیلی پرجمعیت یا شهر کوچک دانشجویی) ممکن است خیلی متفاوت باشند. اما هزینه‌های اصلی و بزرگی که احتمالا خواهید داشت که به طور متوسط می‌توان حدود ۲۰۰۰ دلار برای تمام آن‌ها در نظر گرفت.

 • دو برابر هزینه‌ی اجاره‌ی یک ماه (اجاره‌ی ماه اول + ودیعه): ۱۳۰۰-۹۰۰ دلار
 • سیم‌کارت، وسایل اولیه‌ی زندگی
 • خوراک و مواد غذایی (با توجه به این که احتمالا هنوز آشنایی کاملی با شرایط و فروشگاه‌ها، یا آمادگی و وسایل لازم برای آشپزی برای تمام وعده‌های غذایی را ندارید): حدود ۵۰۰ دلار

مجموع کل

با توجه به این که بسته به شرایط شما، این هزینه‌ها می توانند خیلی متفاوت باشند، صرفا به عنوان مثال، مجموع کل را برای یک حالت با شرایط زیر، محاسبه کردم:

شرایط:

 • اپلای برای ۵ دانشگاه در آمریکا که اپلیکیشن‌فی و GRE را ویو نکرده‌اند
 • آزمون زبان: TOEFL + GRE
 • از ریپورت‌های رایگان تافل استفاده نشده
 • مدرکی نیاز به ترجمه یا ارسال پستی نداشته
 • کارشناسی از یک رشته‌ی مهندسی ورودی ۱۳۹۵ و از سهمیه‌ی منطقه ۱ و ۸ ترمه
 • بدون معافیت (وثیقه‌لازم)
 • سفر ۵ روزه (۴ شب) به دبی برای مصاحبه‌ی سفارت

کل هزینه‌ی تقریبی: ۸۰۰۰ دلار


پانوشت، پیوندها و منابع

۱- منبع تصویر

امتیاز شما به این مطلب؟ (از راست به چپ)
یونس
وی تحصیلات کارشناسی خود را در دانشگاه تهران و رشته‌ی مهندسی برق-مخابرات به اتمام رسانده و رهسپار خارج شده است.